ČAKAJTE PROSÍM...

Ako vyčistiť špáry od plesne? Skoncujte s nimi raz a navždy!

Máte doma nežiaduceho spolubývajúceho? Ak sa k vám do kúpeľne, na okná či steny nasťahovala pleseň, poradíme vám, ako sa jej zbaviť. Prečítajte si naše rady a tipy, ako vyčistiť špáry od plesne pomôckou chemických prípravkov i babských receptov.


Pleseň v domácnosti nielenže znižuje estetiku vášho bývania, ale ohrozuje aj vaše zdravie. Pleseň na stenách, fasádach, v špárach i na tesnení znižuje kvalitu materiálu aj vášho bývania. Veľkým problémom sú plesne, ktoré vznikajú v ťažko dostupných a neviditeľných miestach, ako napríklad za práčkou, pod umývadlom či medzi kachličkami v špárach.

O ich existencii nemusíme ani vedieť, preto by sme v rámci pravidelnej starostlivosti o domácnosť mali pozornosť venovať „tajným” zákutiam nášho interiéru.


Viete, ako vznikajú plesne v domácnosti?

Teplé a vlhké priestory sú úrodnou pôdou pre plesne. Najradšej ich majú kúpeľne, práčovne, špajze, ale aj chodby alebo kuchyne. Najčastejšie sa vyskytujú v nevetraných miestnostiach s vysokou vlhkosťou:

  • na kachličkách,
  • v špárach,
  • pri tesnení práčky, umývačky či sušičky,
  • pri oknách alebo
  • na fasáde.

Ako zistíte, že je vo vašej kúpeľni príliš vlhko? Všimnete si škvrny na stenách, stropoch, nepríjemný zápach alebo vyzrážané kvapôčky vody na okne. Ideálna vlhkosť by sa mala pohybovať okolo 30 až 50 %.

Nadmernú vlhkosť odstránite pravidelným vetraním, opravou tesnenia, odvzdušňovacím ventilátorom alebo účinným odvlhčovačom. Prečítajte si ďalšie rady, ako skoncovať s prebytočnou vlhkosťou.

Dôležité:

Pleseň sa veľmi rýchlo rozširuje, preto je dôležité zakročiť včas, aby ste neohrozili svoje zdravie. Ak je u vás doma prítomná pleseň, pravidelne vdychujete jej neviditeľné čiastočky – spóry, čo môže mať za následok ochorenie dýchacích ciest či zhoršenie alergie.


Ako sa zbaviť plesní v špárach?

Na efektívne odstránenie a vyčistenie plesní v špárach môžete využiť viacero spôsobov. Od účinných chemických prostriedkov až po domáce recepty. Nižšie prikladáme prehľad tých najúčinnejších chemikálií.

Peroxid vodíka

Špáry od plesne vyčistíte peroxidom vodíka – táto silná látka efektívne ničí plesne a pôsobí aj ako prevencia voči ich opätovnej tvorbe – 3 % roztok peroxidu aplikujte rozprašovačom na špáry s plesňou, nechajte pár minút pôsobiť a miesto následne vyčistite.

Borax a Savo

Podobne pôsobí aj prírodný čistiaci prostriedok Borax. Plesne v špárach či v kúpeľni sa vám podarí efektívne vyčistiť aj klasickým Savom, ktoré rozrieďte s vodou – vyhnete sa tak vdychovaniu škodlivých plesňových spórov.

100 % lieh

Plesne na stenách vyčistíte 100 % liehom, ktorý zmiešate s vodou v pomere 1 : 1. Pri čistení plesne vám odporúčame používať vhodné ochranné pomôcky, a to nielen na ruky (rukavice), ale aj na tvár – napríklad respirátor alebo rúško.

Po čistení si starostlivo umyte ruky mydlom.

TIP!

Vyskúšajte HG 186 odstraňovač plesne, ktorý účinne odstráni plesne a plesňové nánosy, napríklad v sprche, v kúpeľni alebo v kuchyni. Účinkuje už po niekoľkých sekundách.


Inšpirujte sa prírodnými čistiacimi prostriedkami

Na odstránenie plesní môžete využiť aj domáce recepty, kde použijete absolútne minimum chemikálií.

Jedlá sóda či prací prášok

Zmiešajte klasickú jedlú sódu s vodou v pomere 1:1 – vytvorte pastu a tú naneste na postihnuté miesta. Po zaschnutí hmoty ich vyčistite zubnou kefkou alebo kefou. Podobnú zmes si vytvoríte aj zmiešaním pracieho prášku a octu (pomer 1:1) – túto hmotu na plesniach v špárach nechajte pôsobiť o niečo dlhšie, pokojne aj celú noc.

Následne špáry vyčistite hubkou alebo handričkou.

Čajovníkový olej

Ak chcete svoju domácnosť aj krásne sviežo prevoňať, na vyčistenie plesní v špárach využite čajovníkový olej – zmes si pripravíte zmiešaním dvoch polievkových lyžíc oleja a dvoch pohárov vody.

Pomocou rozprašovača aplikujte na pleseň a nechajte pôsobiť 2 až 3 hodiny. Následne vyčistite hubkou alebo handričkou. Po plesniach ani stopy, zostáva iba ľahká a čistá vôňa. 

V čistej domácnosti sa drží aj zdravie. Nedajte plesniam v špárach šancu a vyčistite ich efektívnym spôsobom. Dbajte na optimálnu vlhkosť v interiéri a preventívne čistite ťažko dostupné miesta v kúpeľni efektívnymi čistiacimi prostriedkami.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov