ČAKAJTE PROSÍM...

Automatické zavlažovanie záhrady? Zistite, ako na to

Automatický zavlažovací systém šetrí čas, zdravie, prácu aj vodu. Sudy na dažďovú vodu a krhly mnohým záhradkárom nestačia. Automatizácia zavlažovania však predstavuje investíciu, ktorú treba dobre naplánovať. Aj napriek tomu sa to oplatí.


Zavlažovanie pomocou automatického zavlažovacieho systému umožňuje využiť vodu tam, kde je v danom momente nevyhnutná. Hoci takéto zariadenie niečo stojí, na druhej strane výrazne šetrí čas, starosti a znižuje až o 30 až 50 percent spotrebu vody. V letných mesiacoch dokonca nemusíte byť doma a automatika sa bude o rastliny starať za vás.

Ako to funguje?

Celý systém sa skladá zo zdroja vody, spätnej klapky, filtra, prípojného miesta pre kompresor ( systém sa pred zimou vyfúka vzduchom – tým sa zabráni zničeniu zamrznutou vodou), ovládacích ventilov, rozvodov trubiek a zavlažovacích trysiek (tie sa vysunú zo zeme len pri postrekovaní).

Záhradu treba rozdeliť na viac sekcií. Každá sa ovláda jedným elektroventilom. Srdcom systému je elektronická programovateľná jednotka – na tej si presne nastavíte deň, čas spustenia a čas zavlažovania. Ovládacia jednotka vyšle v naprogramovaný čas „signál" do elektroventilu, ten sa otvorí a pustí vodu do konkrétnej sekcie. Po ukončení času závlahy sa ventil opäť uzavrie a čaká na ďalší pokyn. Je dobré, keď je súčasťou systému aj dažďové čidlo, ktoré zabezpečí, aby sa nezavlažovalo, keď prší.

Základné druhy a vlastnosti postrekovačov

Existujú desiatky typov postrekovacích trysiek. Pre zákazníkov je preto niekedy ťažké sa v nich orientovať. Pri väčšine systémov sa trysky umiestňujú tzv. „na dostrek" – jedna strieka až k druhej a naopak. Len tak dôjde k rovnomernému zavlažovaniu. 

Ďalej je potrebné poznať tlak vody pri určitom prietoku a tiež to, koľko vody dáva jednotlivá tryska a pri akom tlaku. Nikdy nekombinujte rôzne trysky v rámci jednej sekcie. Všetko to súvisí s rovnomernosťou zavlažovania. Keď sa rozhodnete pre inštaláciu vlastnými silami, nechajte si od odborníka vymyslieť celý systém, spočítať tlaky, straty a odporučiť postrekovače. Predídete tak mnohým chybám a finančne náročným opravám.

Pre väčšie plochy sa používajú rotačné postrekovače – potrebujú väčší tlak (okolo 3 barov), majú veľký dostrek (aj 15 m). Pre menšie trávniky sú vhodné rozprašovacie postrekovače (nijako nerotujú, väčšina má nastaviteľnú výseč). Pre záhony, stromy, skleníky sa hodí skôr kvapková závlaha.

Čo to je kvapková závlaha?

Kvapková závlaha je súčasťou zavlažovacieho systému popísaného vyššie. Napojí sa na samostatný elektroventil, ktorý opäť ovláda riadiaca jednotka, a vy tak máte všetko pod kontrolou. Na prvý pohľad vyzerá trubka kvapkovej závlahy ako obyčajná rúrka s dierkami. Vo vnútri je ale pri každej dierke tlaková kompenzácia, aby zo všetkých dierok vytekalo rovnaké množstvo vody. Umiestňujú sa buď na zem (ukryje sa mulčovacou kôrou), alebo j do zeme. V druhom prípade sa musí použiť kvapkové potrubie s medenou ochranou proti zarastaniu koreňov.

Návrh zavlažovania

Žiadny rozmer plochy záhrady nie je pre zavlažovací systém problém, keď je systém navrhnutý správne. Predvolené podmienky udáva pozemok záhrady a možnosti zdroja vody. Iba profesionálne vytvorený návrh bližšie určí správne rozmiestnenie postrekovačov. Návrh si musíte nechať spracovať včas, pretože na začiatku sú potrebné zemné výkopové práce a inštalácia rozvodov, postrekovačov a elektroinštalácia.

Automatické zavlažovacie systémy sa dajú inštalovať aj do hotových záhrad, keď sa po zameraní plochy pozemku a vytýčení pozícií postrekovačov, vykonávajú šetrné výkopové práce formou drážok po predošlom strojnom zlúpnutí úzkeho pruhu trávy, širokého cca 30 cm. Už o niekoľko dní nebude tento stavebný zásah vôbec viditeľný.

Automatika šetrí peniaze

Pre tých, ktorí polievaním záhrady trávia veľa času, nemajú vlastnú studňu alebo je ich zdroj slabý a nemôžu sa dopočítať nákladov na vodu, je automatické zavlažovanie ako stvorené. Úspory možno zhrnúť v niekoľkých bodoch.

Prvým z nich je výhoda cielenej a rovnomernej závlahy. Vďaka využitiu automatického polievania v nočných alebo skorých ranných hodinách dochádza k minimálnemu odparovaniu vody a zalievanie je účinnejšie, a teda lacnejšie. Systém dokáže optimálne využiť každú kvapku vody a zaistiť šetrnú zálievku. Šetríme tak nielen vodu, ale aj svoj čas. Investícia, ktorú ste do systému vložili, sa vám tak čoskoro vráti späť.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov