ČAKAJTE PROSÍM...

Chcete ušetriť na kúrení? Zistite, ako na to

Vykurovacia sezóna začala. A vám sa zrejme pred očami vybavila posledná faktúra, ktorú ste za minulú zimu museli zaplatiť. Tento rok ale môže byť všetko inak. Práve na kúrení sa dá totiž ľahko ušetriť. A nemusíte si obstarávať ani nové okná alebo vymeniť radiátory. Stačí sa vyvarovať najčastejším chybám, ktoré väčšina z nás robí.

šetrite na kúrení

Poradíme vám, aké opatrenia pred nástupom zimy majú skutočne zmysel a ako si doma vytvoriť príjemné prostredie bez zbytočného plytvania.

Skontrolujte tesnenie

Prvým krokom je kontrola tesnenia okien a dverí. Keď od okien ťahá studený vzduch, teplo posielate zbytočne do sveta. Je to prvá vec, ktorú by ste mali urobiť v snahe ušetriť za kúrenie. Ak tesnenie neslúži, treba ho vymeniť.

K rýchlej výmene sa hodí, napríklad, samolepiace tesnenie, ktoré zvládnete nainštalovať za pár minút alebo termoizolačné fólie, ktorá sa lepia na sklo okien. Posilnia ich schopnosť držať teplo a znižujú rosenie okien, ktoré je častou príčinou výskytu plesní. Akútne môžu s izoláciou okien pomôcť aj plyšové hračky, ktoré posadíte na parapet pred okno.

Vyhnite sa prekážkam

Teplo z radiátorov či kachlí musí mať možnosť dostať sa ďalej do interiéru. Preto pred ohrievače nestavajte nábytok, nespúšťajte cez ne závesy a záclony a ponechajte okolo voľné miesto. Pravidelne z nich utierajte prach a nesušte na nich bielizeň, budú potom omnoho lepšie hriať.

Nevetrajte dlho, ale intenzívne

Vetranie je pre správnu klímu v domácnosti zásadné. Či už v lete, alebo v zime. Dýchaním a pobytom v miestnostiach sa totiž do vzduchu dostáva nielen oxid uhličitý, čo následne spôsobuje našu únavu a ospalosť, ale zvyšuje sa aj relatívna vlhkosť vzduchu.

Keď je vonku chladno, vetrajte krátko a intenzívne. Okná otvorte dokorán, môžete urobiť aj prievan. Tým sa rýchlo vymení vzduch, ale o teplo neprídete. Pokiaľ ale vetráte, napríklad, otvorenou ventilačkou a dlho, postupne sa ochladzujú steny a vybavenie domácnosti a vy tak musíte celý byt vykurovať znova.

Nepreháňajte to s vysokými teplotami

Keď chcete ušetriť, zvážte, či doma musíte mať neustále teplotu 25 stupňov. Každý stupeň dole šetrí energiu, a tým aj peniaze.

Ideálna teplota v spálni je od 17 do 20 stupňov, v obývacej a detskej izbe od 20 do 22 stupňov. V kuchyni stačí 18 až 20 stupňov, na chodbe dokonca 15 až 19 stupňov. Naopak, v kúpeľni si človek môže dopriať teplejšiu klímu, teda 22 až 24 stupňov.

Keď odchádzate, stlmte kúrenie tak, aby v interiéri bolo okolo 17 stupňov. Keď idete na dovolenku, nastavte teplotu ešte o niečo nižšie. V priestoroch, ktoré bežne nevyužívate, kúrte len občas, aby sa v nich nedržala vlhkosť.

Teplo si nastavujte podľa potreby

Ťažko môžete ušetriť energiu, keď ju nemôžete regulovať. Namiesto starých kohútikov si kúpte ventily s termostatickými hlavicami. Keď bude do bytu svietiť slnko alebo budete piecť v rúre, ventil sám zavrie radiátor a zabráni prílišnému zvyšovaniu teploty. Hlavice však nesmú byť otvorené naplno, inak to nefunguje.

Ďalšou pomôckou, ktorá šetrí energiu, je izbový termostat s časovým spínačom. Naprogramujete si obdobie, kedy môžete znížiť teplotu. Napríklad v noci alebo keď v dome nikto nie je.

Náklady na kúrenie môžete ušetriť aj vďaka slnečnému žiareniu, ktoré sa dovnútra dostane oknami. Zvlášť vtedy, keď máte okná orientované na juh, juhozápad alebo juhovýchod, je škoda teplo zo slnka nevyužiť. Ak je to možné, roztiahnite cez deň závesy aj záclony a nechajte pracovať prírodu.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov