ČAKAJTE PROSÍM...

Priezračná a zdravotne nezávadná: Ako správne čistiť bazénovú vodu?

Počas horúceho leta je každý rodinný bazén v plnej prevádzke. Do vody sa však logicky dostáva aj veľa nežiadúcich nečistôt, ako sú napríklad zvyšky opaľovacích krémov, trávy, utopený hmyz alebo lístie. Aby bola voda v bazéne neustále krištáľovo čistá a nezávadná, treba ju pravidelne dezinfikovať a chrániť napríklad pred baktériami a riasami.
bazén
Starostlivosť o bazén sa môže zdať na prvý pohľad veľmi zložitou disciplínou. Opak je pravdou. Stačí si naštudovať pár základných postupov na čistenie bazénovej vody, a potom si už len užívať voľné letné dni pri vode. Poradíme vám, o čo sa treba starať a kedy.

Čistenie bazénovej vody je dôležité

Vodu v bazéne znečisťujú nielen mechanické nečistoty ako lístie, hmyz, tráva, peľ, hlina, ale aj rôzne prírodné mikroorganizmy v podobe rias, baktérií a vírusov. Tie môžu spôsobiť nielen zakalenie, zafarbenie či zápach vody, ale aj rôzne zdravotné ťažkosti. Aby sa voda v bazéne neznečisťovala, je potrebné sa o ňu pravidelne starať, odstraňovať mechanické nečistoty a chemicky ničiť mikroorganizmy, ktoré sa v nej tvoria.

Filtrácia je základ mechanického čistenia bazéna

Bez filtrácie nie je možné udržať v bazéne dlhodobo čistú vodu. V prevádzke by mala byť denne. Filtrácia nepotrebuje váš čas a pracuje sama – stačí stlačiť vypínač a nechať filtráciu robiť svoju prácu.
bazén
Dnes sú väčšinou filtrácie súčasťou bazénov. Ak si ju však musíte zaobstarať zvlášť, venujte nákupu patričnú pozornosť. Zamerajte sa najmä na jej výkon, aby zodpovedal veľkosti vášho bazéna. Pravidelne sa používajú pieskové filtrácie. Piesok je tiež dobré raz za rok vymeniť.Počas sezóny ho potom občas nezabudnite prepláchnuť.

K mechanickému čisteniu rozhodne patrí aj vyberanie rôznych nečistôt. Na tie väčšie ako je lístie alebo hmyz, použite ručný podtlakový vysávač alebo zberaciu sieťku. Na usadeniny na dne a na stenách bazéna používajte kvalitnú kefu.

Kľúčom úspechu je správna hodnota pH

Hodnota pH vody udáva jej kyslosť či zásaditosť. Správna hodnota pH je nesmierne dôležitá pri bazénovej vode, pretože pH silne ovplyvňuje priebeh všetkých chemických procesov v bazéne a takisto aj účinnosť používanej bazénovej chémie.

Pri bazénoch sa odporúča udržiavať pH v rozmedzí 7,0 – 7,4. Nižšie hodnoty nie sú dobré nielen z pohľadu korózie materiálu bazéna, ale aj zo zdravotného pohľadu, keď dochádza k dráždeniu očí a sliznice. Naopak, vyššie hodnoty spôsobujú útlm a prípadne úplné zastavenie procesu dezinfekcie a mliečny zákal. Hodnotu pH kontrolujte každý druhý deň a po každom dopustení vody.

Nezabudnite na dezinfekciu

Pieskový filter, sieťky ani vysávače vode nezabezpečia hygienickú nezávadnosť. Aby bola voda v bazéne skutočne čistá, treba okrem týchto praktických pomocníkov používať chemické prípravky. Najdôležitejším ošetrením bazénovej vody je jej dezinfekcia. Najdostupnejším spôsobom je použitie prípravku na báze chlóru.

Na zákal používajte flokulant

Počas využívania bazénu sa nevyhnete vnášaniu drobných čiastočiek nečistôt do bazéna, či už je to prach, pot, zvyšky krémov a podobne. Tieto nečistoty spôsobujú zákal vody, ktorý je potrebné odstraňovať.

Niektoré nečistoty možno odstrániť jednoduchým filtrovaním alebo vysávaním, iné sú také malé, že neustále víria vo vode. Preto treba dávkovať flokulant, ktorý spôsobuje zhlukovanie malých čiastočiek do väčších celkov a tie sú potom ľahšie prefiltrované alebo odsávané bazénovým vysávačom.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov