objednávky prijaté do 13.decembra 12:00 na tovar, ktorý máme skladom, expedujeme štandardne a budú dodané do 24.decembra. Objednávky prijaté po tomto termíne ďalej expedujeme, ale pre veľkú vyťaženosť prepravných služieb nevieme zaručiť ich dodanie do Vianoc.
Objednávky na tovar, ktorý nemáme skladom, štandardne prijímame s tým, že termíny dodania sa posúvajú o cca 2-3 týždne z dôvodu zatvorených veľkoobchodov počas sviatkov. Budú teda dodané až po 7.1.2025.
Pre bližšie informácie o dodacích lehotách nás kontaktujte.
Otváracie hodiny predajne počas sviatkov:
do 19.12. 2024 - otvorené štandardne
20.12.2024 - otvorené do 15:00
21.12.2024 - otvorené od 9:00 do 12:00
22.12.2024 - zatvorené
23.12.2024 - otvorené od 9:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00
24.12.-26.12.2024 - zatvorené
27.12. 2024 - otvorené od 9:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00
28.12.2024 - otvorené od 9:00 do 12:00
29.12.2024 - 6.1.2025 - zatvorené (sviatky a inventúra)
Ako nastaviť prietok na podlahovom kúrení? Návod, odporúčania, rozdiely teplôt v miestnostiach
Ako správne nastaviť prietok na podlahovom kúrení? Prinášame vám jednoduchý návod, s ktorým to hravo zvládnete. Dozviete sa aj informácie o odporúčanej teplote v jednotlivých miestnostiach či rozdieloch medzi elektrickým a teplovodným vykurovaním.
Prečo podlahové kúrenie?
Podlahové kúrenie patrí medzi veľkoplošné vykurovacie sústavy. Medzi jeho hlavné benefity patria:
Minimálna priestorová náročnosť,
Kvalitnejšia tepelná pohoda a
Úspora energií
Vykurovacia časť je tu zabudovaná do podlahy a zabetónovaná. Môže byť tiež uložená do plechových vaní.
Ide o ideálne riešenie do zateplených novostavieb a zrekonštruovaných budov.
Elektrické vykurovanie vs. teplovodný vykurovací systém
1. Podlahové kúrenie elektrinou
Elektrické vykurovanie funguje na báze odporových káblov alebo rohoží napojených na elektrickú sieť. Okrem podlahy odovzdáva teplo aj vzduchu, stenám a stropu miestnosti.
Medzi hlavné výhody patria:
Nižšie investičné náklady
Nenáročná inštalácia či
Jednoduchá a veľmi presná regulácia tepla prostredníctvom termostatu (nedochádza k prehrievaniu miestností, je v nich stála a príjemná teplota)
V systéme neprúdi žiadna voda, čiže nie je potrebné ani vodné čerpadlo, vlastný zdroj tepla, ani kotol.
Nevýhodou sú, najmä pri neustále rastúcich cenách energií, prevádzkové náklady. Takisto je tento systém menej účinný ako teplovodné kúrenie – teplo sa dlho neudrží.
Je vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn. Neodporúča sa do celého bytu, iba na menšie vykurovacie plochy.
2. Kúrenie teplou vodou v podlahe
Teplovodné vykurovanie funguje na princípe horúcej vody, ktorá prúdi v rúrkach pod podlahou. Odporúča sa najmä v domácnostiach, ktoré využívajú plynový kotol.
Budete tiež potrebovať vodné čerpadlo.
S týmto spôsobom vykurovania sa môžete pripojiť aj na energiu z obnoviteľných zdrojov (teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá, solárne kolektory).
Počiatočné vyššie vstupné náklady a zložitejšiu inštaláciu vám neskôr vynahradia niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s využívaním bežných radiátorov. Teplovodné vykurovanie dokáže rovnomerne ohrievať podlahu po celej ploche.
Je vhodné aj do obytných priestorov s väčšou plochou.
Najprv je však potrebné poznať ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach:
Najvyššia by mala byť v kúpeľni (okolo 23 – 24 stupňov)
Následne v obývacej izbe o niečo nižšia (20 – 22 stupňov)
Teplotu pod 20 stupňov zvoľte v spálni a detskej izbe
Chodbu a predsieň stačí vykurovať minimálne.
Ako nastaviť prietok na podlahovom kúrení?
Zatiaľ čo pri elektrickom vykurovaní na reguláciu teploty používame termostat, pri teplovodnom kúrení je potrebný rozdeľovač. Predstavuje akúsi riadiacu jednotku, ktorá rozdeľuje teplú vodu zohriatu kotlom do jednotlivých okruhov a miestností.
Ovládaním prietokov je možné nastavovať pre rôzne miestnosti rôzne teploty.
Zároveň platí, že čím je okruh väčší, tým väčší by mal byť prietok a naopak. Na trhu nájdete riešenia s prietokomermi, ale aj bez nich. Sú umiestnené v špeciálnej skrinke. Konečný výber však závisí od počtu vykurovaných okruhov.
Môžete si vybrať medzi:
Klasickými a
Digitálnymi rozdeľovačmi
Zatiaľ čo pri druhých zmienených sa viete spoľahnúť na ovládací displej a automatiku, prostredníctvom ktorých nastavíte teplotu pre každú jednu miestnosť, pri klasických rozdeľovačoch to funguje nasledovne:
Najdlhší okruh je otvorený na maximum a ostatné sú priškrtené v pomere dĺžok.
Okruh s polovičnou dĺžkou priškrtíte o polovicu.
Tým vyrovnáte vykurovanie v celom podlaží a následne pristúpite k úprave jednotlivých miestností.
Okruhy nastavíte po zložení krytky prietokomeru otáčaním hornej čiernej matice doprava alebo doľava, pričom takto znižujete a zvyšujete prietok vody. Ako zistíte, že ste to nastavili správne?
Pri dotyku ruky s podlahou vás nesmie hriať ani chladiť, pretože povrchová teplota podlahy v pobytových zónach miestnosti býva totožná s povrchovou teplotou ľudského tela (28 – 30 °C).
Riešite doma podlahové kúrenie a zišlo by sa vám relevantné príslušenstvo? Navštívte náš e-shop Pvmsystem.sk. Nájdete tu rozdeľovače, rozvody, regulátory aj systémové dosky.