Vedeli ste, že za vodný kameň v záchodovej mise sa môžete poďakovať tvrdej vode s obsahom minerálov vápnika a horčíka? Tie pri pravidelnom splachovaní reagujú s kyslíkom alebo oxidom uhličitým vo vzduchu a vytvárajú pevné usadeniny.
Medzi najčastejšie prostriedky na odstránenie vodného kameňa z WC misy patrí napríklad ocot či cola, z chemických prostriedkov sú obľúbené tablety a gély.

Ako odstrániť vodný kameň z WC pomocou domácich prostriedkov
Domáce prostriedky vám síce nevyžmýkajú peňaženku, ale v prípade hrubých usadenín od nich nečakajte zázraky. Ocot či jedlá sóda, ktoré určite nájdete vo svojej kuchyni, vám však účinne pomôžu s miernym vodným kameňom.
Ocot, sóda bikarbóna či coca-cola
Ocot patrí medzi najekologickejšie čistiace prostriedky. Stačí ho naliať do záchodovej misy a nechať niekoľko hodín pôsobiť. Nechce sa vám toľko čakať? Proces sa značne urýchli, ak k octu pridáte sódu bikarbónu.
Prebehne šumivá reakcia a WC misa bude pripravená na vydrhnutie už za 10 až 15 minút. Ešte o schodík vyššie sa nachádza coca-cola.
Vďaka obsahu kyselín fosforečnej a citrónovej si poradí aj so stredne hrubými usadeninami.
Ďalšie domáce suroviny na odstránenie vodného kameňa z WC:
- Kuchynská soľ – nasypte asi 1 až 2 hrnčeky kuchynskej soli priamo na zanesené miesta, pridajte menšie množstvo horúcej vody a nechajte pôsobiť 2 – 3 hodiny.
- Kyselina citrónová – rozmiešajte 3 až 5 polievkových lyžíc kyseliny citrónovej v 1 litri teplej vody, nalejte roztok do WC misy a nechajte pôsobiť aspoň 2 – 4 hodiny.
- Zmes sódy bikarbóny a citrónovej šťavy – nasypte približne 2 až 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny do misy, potom na to nalejte ešte polovicu šálky citrónovej šťavy, šumiacu zmes nechajte pôsobiť pol až celú hodinu.
- Prášok do pečiva a ocot – nasypte 2 až 3 balíčky prášku do pečiva priamo na postihnuté miesta, prilejte 1 šálku bieleho octu, nechajte pôsobiť 30 minút až 1 hodinu.
- Soľ a ocot – do WC misy nasypte 2 až 3 šálky kuchynskej soli, zalejte 1 až 2 šálkami octu, bublajúcu zmes nechajte pôsobiť aspoň 2 – 3 hodiny.
- Zubná pasta – naneste tenkú vrstvu zubnej pasty na miesta s vodným kameňom priamo z tuby alebo pomocou hubky a dôkladne vydrhnite.
Výhody domácich riešení
Domáce prostriedky na odstránenie vodného kameňa sú cenovo dostupnejšie, biologicky odbúrateľné a menej škodlivé pre životné prostredie. Sú takisto šetrnejšie k povrchom a v konečnom dôsledku menej toxické, čo minimalizuje riziko podráždenia dýchacích ciest alebo pokožky.
Ako odstrániť vodný kameň z WC pomocou komerčných prostriedkov
V porovnaní s domácimi prostriedkami si za ne síce priplatíte, ale odmenou vám bude odstránenie aj tých najtvrdších usadenín. Buďte však opatrí v dávkovaní a zaobchádzaní, pretože tieto prostriedky môžu byť agresívnejšie voči povrchom a životnému prostrediu.
Tablety, gély či penové prostriedky?
- Odstrániť ľahšie usadeniny a zároveň pomôcť predísť ich ďalšej tvorbe môžete prostredníctvom WC tabliet (Cillit Bang či Weco). Zabojujú s nečistotami, vodným kameňom i baktériami. Vyčistíte nimi záchodovú misu aj WC nádržku.
- Druhou voľbou môžu byť WC gély (napríklad Cillit Bang alebo Fixinela) s obsahom silných kyselín, ktoré zničia aj silné vápenaté usadeniny a zároveň pôsobia ako dezinfekcia.
- Treťou alternatívou sú prostriedky s aktívnou penou (napríklad Sidolux či Cleanee ECO), ktoré sa dostanú aj na ťažko dostupné miesta, napríklad pod okrajom misy. V porovnaní s gélmi sú menej agresívne.
Tablety a penové čistiace prostriedky odporúčame používať na pravidelnú údržbu a prevenciu. Gély zvoľte len výnimočne na odstránenie hrubých usadenín.
Výhody komerčných riešení
V porovnaní s domácimi prostriedkami tie komerčné šetria čas i námahu. Rýchlejšie rozpúšťajú vodný kameň a po ich aplikácii často nie je potrebné intenzívne drhnutie. Veľkou výhodou je, že pôsobia preventívne.
No a do tretice, kombinujú odstraňovanie vodného kameňa s dezinfekciou a osviežením toalety.
Čo spôsobuje vodný kameň?
Za usadeným vodným kameňom hľadajte tvrdú vodu s vyšším obsahom minerálov vápnika a horčíka. Usadeniny majú bielu, sivú alebo žltkastú farbu v závislosti od obsahu ďalších látok vo vode (napríklad železa).
Medzi faktory, ktoré zvyšujú jeho tvorbu, patria okrem kvality vody aj:
- častejšia frekvencia splachovania,
- vyššia teplota vody či pH,
- drsné povrchy alebo
- miesta s mikrotrhlinami či
- zanedbávanie údržby.
Tipy na prevenciu proti vodnému kameňu
Pokiaľ chcete predísť tvorbe vodného kameňa v záchode alebo aspoň k jeho minimalizovaniu, odporúčame nasledovné tipy:
- Čistite WC misu aspoň raz týždenne octom, WC gélom alebo penovým prostriedkom.
- Používajte WC tablety so zložkami, ktoré zabraňujú usadzovaniu minerálov a zároveň osviežujú toaletu.
- Používajte WC kefy a gély, ktoré sa dostanú pod okraj misy, kde sa vodný kameň často usadzuje bez povšimnutia.
- Skontrolujte splachovacie mechanizmy a prívodné potrubie, aby ste mohli vylúčiť netesnosti. Kvapkajúca voda totiž spôsobuje hromadenie minerálov na povrchu misy.
- Ak sa WC nepoužíva dlhší čas, zakryte misu, aby ste zabránili odparovaniu vody a následnému usadzovaniu minerálov. Aspoň raz týždenne do nej nalejte vedro čistej vody, aby ste zabránili tvorbe usadenín.
- Ak máte tvrdú vodu, zvážte inštaláciu domáceho zmäkčovača vody alebo filtrov, ktoré redukujú obsah vápnika a horčíka.
Časté chyby pri odstraňovaní vodného kameňa
Z našej skúsenosti vieme, že ľudia pri odstraňovaní vodného kameňa robia nasledovné chyby:
- Dajte si pozor najmä na použitie agresívnych chemikálií na povrchy, ktoré nie sú odolné voči silným kyselinám. Aby ste kvôli tomu nemuseli kupovať novú WC misu.
- Nemali by ste tiež medzi sebou kombinovať chemické prostriedky, pretože sa tak vystavujete riziku zvýšených toxických výparov.
- Dbajte na používanie jemnejších nástrojov na drhnutie misy, uprednostnite WC kefy a špongie pred drôtenkami.
- Nezabudnite sa vždy dobre pozrieť, kde všade ste prostriedok (ne)aplikovali. Určite nevynechajte miesta pod okrajom misy.
- No a v neposlednom rade zdôrazňujeme trpezlivosť. Ak napríklad nedodržíte odporúčaný čas pôsobenia, celé vaše úsilie aj peniaze za čistiace prostriedky môžete vyhodiť do koša.
Najobľúbenejšie čističe do kúpeľne
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka