Termostatické hlavice na radiátoroch dokážu znížiť náklady na kúrenie o nemalý peniaz. Sú jednoduché na ovládanie a cenovo dostupné. Naučte sa ich správne používať a ušetrite na kúrení. Chystáte sa ich použiť po prvýkrát? Vysvetlíme vám, ako na správne nastavenie termostatickej hlavice.
Termostatická hlavica dokáže významne ušetriť energiu na vykurovanie, čo v konečnom dôsledku vedie k úspore peňazí a zníženiu spotreby plynu, pevných palív alebo elektriny v závislosti od toho, čím kúrite.
Ako to funguje a aký je na trhu výber termostatických hlavíc?
Z čoho sa skladá termostatická hlavica?
Termostatická hlavica je zložená z dvoch častí. Prvou je kovový termoventil, ktorý je napevno osadený v potrubí. Druhou časťou termostatickej hlavice je ovládací prvok.
Ten predstavuje klasický otočný mechanizmus alebo digitálne zariadenie, prostredníctvom ktorého manipulujete s ventilom (otváranie / zatváranie).
Ako funguje termostatická hlavica?
Termostatická hlavica je regulačné zariadenie, ktoré dokáže samovoľne regulovať prietok vykurovacej vody do vykurovacieho telesa. Štandardnou súčasťou tohto zariadenia je škála od 1 do 5 alebo 6.
Zvyčajne na nej nájdete aj symbol hviezdičky (vločky). Nastavenie hlavice na určité číslo vám poskytne záruku, že v miestnosti bude konštantne rovnaká teplota.
Termoventily a regulácia teploty
Termoventily, ktoré ovládajú termostatické hlavice, dokážu regulovať prietok vykurovacej vody do radiátora, čím zabránia zbytočnému a drahému prekurovaniu miestnosti. Ich úlohou je tiež udržiavať konštantnú teplotu.
Počas používania domu vznikajú tepelné zisky.
Slnko vám tak počas slnečného dňa cez okná môže vyhriať obývačku, veľké množstvo tepla vzniká aj pri varení. Produkujú ho tiež všetky elektrické spotrebiče a ľudia.
Ak by sme termostatickú hlavicu v kuchyni nemali, pri varení by bolo v miestnosti neznesiteľné teplo a muselo by sa odvetrať von.
Keď má vykurovacie teleso s termostatickou hlavicou teplotou nastavenú na 20 °C, pri zvýšení teploty počas varenia táto hlavica automaticky priškrtí prívod teplej vody, čím zníži jeho teplotu.
Čo znamenajú jednotlivé stupne na hlavici?
Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že na hlavici nenastavujete stupne Celzia, ale regulačné stupne. V závislosti od výrobcu a prevedenia sú tieto stupne v rozsahu 0 – hviezdička (vločka) – 5/6.
Na stupni „0“ sa radiátor uzatvára, na vločke je v režime protizámrazu (využíva sa tiež pri vetraní) a na stupni 6 je maximálne otvorený. Smerom doprava teplotu znižujete a doľava naopak zvyšujete.
Štandardne sa rozsah teploty na stupnici pohybuje od cca 12 do 28 °C.
Symbol vločky má teplotný rozsah 7 – 8 °C, aby ste pri vetraní nestratili príliš veľa tepla a pri dlhodobo nevyužívaných priestoroch vás neprekvapila zamrznutá voda v potrubí.
Nastavenie termostatickej hlavice mimo vykurovacej sezóny
Mimo vykurovacej sezóny je dôležité nechať termostatické ventily na všetkých radiátoroch úplne otvorené – teda nastavené na najvyšší stupeň. Aby termostatický ventil spoľahlivo a dlho fungoval, nechajte ho počas leta otvorený.
Ako nastaviť prietok pomocou termostatickej hlavice v zime?
V zime je hlavným cieľom udržať príjemnú teplotu a minimalizovať tepelné straty. Ako nastaviť teplotu v jednotlivých miestnostiach?
- V obývacej izbe, kuchyni či detskej izbe nastavte termostatickú hlavicu na teplotu medzi 20 až 22 °C (úrovne 3 až 4).
- V spálni by ste mali mať teplotu medzi 16 až 18 (úroveň 2 až 3).
- V kúpeľni kvôli vyššiemu komfortu po sprche môžete zvýšiť teplotu až na 22 – 24 °C (úroveň 4 až 5).
- Na chodbe a v neobývaných miestnostiach postačí minimálna teplota okolo 14 °C (úroveň 1 až 2).
Ako nastaviť prietok pomocou termostatickej hlavice v lete?
V lete nechajte nastavenie termostatickej hlavice na najnižšej úrovni, aby sa zamedzilo zbytočnému vykurovaniu. Vo všetkých miestnostiach tak môžete mať nastavené úrovne 0 až 1, prípadne ✱.
To zamedzí spusteniu kúrenia, ale zároveň ochráni systém pred úplným vypnutím, čo je dôležité pre prevenciu poškodenia ventilu.
7 zásad správneho vykurovania
V prvom rade by ste mali nastaviť teplotu v súlade s aktuálnou potrebou. Regulácia je pre dosiahnutie úspory za vykurovanie kľúčová. Preto je výhodné zaobstarať si termostatické hlavice vybavené časovými spínačmi.
Tajomstvo šetrenia spočíva v nevykurovaní priestorov, keď sa v nich niekoľko hodín nikto nenachádza (napr. od 8 do 16 hodiny počas pracovného týždňa). Vykurovanie tiež nezabudnite vypnúť počas noci.
Akých zásad by ste sa mali držať?
- Pred vykurovacie teleso neumiestňujte žiaden nábytok ani rozmerné predmety. Zbytočne tak bránite rozloženiu tepla v priestore.
- Na noc zaťahujte závesy, čím znížite tepelné úniky. Počas vykurovania ich naopak nechajte roztiahnuté.
- Aby v dome nevznikali plesne, je nutné pravidelne vetrať. Nevetrajte však príliš dlho – platí to najmä počas zimy a obdobia mrazov. Počas vetrania by ste mali kúrenie vypínať.
- Kvalitná izolácia okolo rámu okien, balkónových a vstupných dverí je nevyhnutnosťou.
- Ak miestnosť nevyužívate dlhšie ako dva dni, udržujte v nej teplotu aspoň 7 °C.
- Životnosť regulačných zariadení môžete predĺžiť pravidelným servisom.
Ako namontovať termostatickú hlavicu?
Montáž termostatickej hlavice na radiátor je veľmi jednoduchá a postup zvládnete aj sami:
- Uzavrite prívod vody do radiátora, aby ste predišli únikom.
- Odstráňte starú hlavicu odskrutkovaním.
- Novú hlavicu nastavte na najvyššiu teplotu, čo zaistí, že ventil bude úplne otvorený a montáž jednoduchšia.
- Jemne nasaďte hlavicu na ventil a zaskrutkujte ju. Ak obsahuje zámok alebo prítlačný krúžok, pevne ho zatiahnite rukou alebo pomocou príslušného kľúča.
Vyskúšajte Wi-Fi termostat
V domácnostiach čoraz viac rastie dopyt po Wi-Fi termostatoch. Ich hlavnou výhodou je možnosť ovládať teplotu v dome či kancelárii na diaľku pomocou smartfónu či tabletu.
Nastavenie a ovládanie termostatu cez aplikáciu je praktické a užívateľsky jednoduché.
Aplikácie majú rôzne pokročilé funkcie pre nastavenie vykurovania, zaujímavé štatistiky a navrhujú optimálny režim vykurovania. Veľa výrobcov vsádza na dizajnový vzhľad termostatov, ktorý ladí k celému interiéru alebo ho takmer nie je vidieť.
Niektorí uvádzajú, že WI-Fi termostat vám môže ušetriť viac ako 30 percent nákladov na vykurovanie, čím zaručí rýchlu návratnosť investície, ktorá je štyri až päťkrát vyššia ako pri bežnom termostate.
Najčastejšie otázky (FAQ)
1. Oplatí sa dať hlavica na starý radiátor?
Inštalácia termostatickej hlavice na starý radiátor sa energeticky oplatí a zvyčajne je možná, ale závisí to od typu ventilu, ktorý je na radiátore namontovaný. Ak je však váš radiátor príliš starý a v zlom stave, zvážte radšej kompletnú výmenu.
2. Ako vybrať správnu termostatickú hlavicu?
Najdôležitejším faktorom je kompatibilita s ventilom. Nie každá značka sedí automaticky aj na ten váš. Ďalej záleží na tom, či preferujete lacnejšie manuálne alebo drahšie programovateľné, prípadne smart hlavice s možnosťou ovládania cez Wi-Fi alebo Bluetooth.
Premyslite si, aké funkcie budete potrebovať a ktoré sú pre vás zbytočné. Ak vám záleží na estetike, môžete si vybrať hlavice v rôznych farbách alebo dizajnoch, ktoré budú ladiť s interiérom.
3. Na čo slúži termostatická hlavica?
Termostatická hlavica slúži na reguláciu teploty v miestnosti prostredníctvom radiátorov. Inštaluje sa na termoventil, ktorý následne ovláda. Vnútri hlavice je malý valec naplnený väčšinou ľahko rozpínavou tekutinou (lieh alebo vosk).
Pôsobením okolitého tepla sa kvapalina rozpína a pohybuje piestom. Vysunutím piesta sa zatlačí kužeľ ventilu a ten reguluje prívod tepla do radiátora.
4. Aké riešenia termostatických hlavíc sú na trhu a aké majú výhody?
Hoci sú mechanické termostatické hlavice jednoduché na ovládanie, ich údržba je nenáročná a cena nízka, stále viac ľudí sa obhliada po tých digitálnych a inteligentných.
Ich výhodou sú napríklad flexibilita, automatizácia podľa denného režimu, lepšia presnosť a šetrenie energie či dokonca osvojenie si preferencií používateľa a prispôsobenie sa prostrediu.
5. Čo reprezentujú jednotlivé čísla na hlavici?
Čísla na termostatickej hlavici nepredstavujú teplotu v miestnosti, ktorú sa snaží hlavica udržiavať. Sú to len úrovne teplôt, pričom škála sa pohybuje od 0 – vypnutý radiátor, až po 5 či 6 – okolo 28 °C.
6. Dá sa a oplatí sa termostatická hlavica opraviť?
Opravy sa väčšinou neriešia. Náhradné diely zoženiete ťažko a komplikovaná by bolo aj samotné rozobranie.
7. Ako dať dole termostatickú hlavicu?
Demontáž termostatickej hlavice je zvyčajne jednoduchá. Mali by vám na ňu stačiť skrutkovač a kliešte tzv. blicky. Uvoľnite poistnú skrutku alebo maticu na spodnej časti hlavice, kde sa pripája k ventilu radiátora.
Pri niektorých modeloch stačí iba uvoľniť plastový krúžok rukou. Potom už zostáva hlavicu len jemne otočiť a odtiahnuť od radiátora. Pred demontážou sa uistite, že radiátor je vypnutý a hlavica je v najnižšej polohe (0 alebo *).
8. Aké teploty si viete nastaviť na termostatickej hlavici?
Presné hodnoty môžu mierne kolísať v závislosti od konkrétneho modelu a značky, ale bežne platí nasledovné rozdelenie:
- 0 (vypnuté): úplné zatvorenie ventilu, radiátor nehreje.
- ✱: ochranné nastavenie proti zamrznutiu, zvyčajne udržiava teplotu cca 6 °C.
- 1: približne 12 °C, vhodné pre nevyužívané miestnosti alebo chodby.
- 2: približne 16 °C, základná teplota, vhodná napríklad do spální.
- 3: približne 20 °C, komfortná teplota pre obývacie miestnosti.
- 4: približne 24 °C, vyššia teplota, vhodná napríklad pre kúpeľne.
- 5 / 6: približne 26 – 28 °C, maximálny výkon radiátora.
Inteligentné termostatické hlavice umožňujú presnejšie nastavenie teploty, napríklad po stupňoch (napr. 18, 19, 20 °C) alebo prostredníctvom aplikácie, kde si môžete nastaviť konkrétny časový rozvrh vykurovania.
Najobľúbenejšie termostatické hlavice
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka