Trápi vás nepríjemný zápach z odtoku v kúpeľni? Znepríjemňuje vaše chvíle hygieny a relaxu? Nechcete ani vedieť, čo sa za ním skrýva? Mali by ste to však zistiť. Tento zápach vzniká v dôsledku hromadenia nečistôt a vlasov, nadmerného používania neekologických sprchovacích gélov a pôsobenia baktérií. Môže sa však stať, že príčinou je aj samotné potrubie…

Príčiny zápachu z odtoku v kúpeľni
Upchatý odtok
Vlasové chumáče, zvyšky mydla či iné nečistoty sa môžu hromadiť v potrubí a blokovať prietok vody. Keď sa začnú rozkladať, neoddeliteľným spoločníkom pri návšteve kúpeľne sa stane nepríjemný zápach.
Lepkavý film na potrubí
Sprchové gély, oleje či peelingy môžu zanechať na potrubí nežiaduce stopy. Odporúčame preto vyberať hygienické produkty s ekologickejším zložením, ktoré sa lepšie rozkladajú.
Baktérie
Baktérie rozkladajú organické látky na vnútorných stenách potrubia a uvoľňujú sírovodík, ktorý má charakteristický nepríjemný zápach. Hromadenie nečistôt poskytuje týmto baktériám ideálnu živnú pôdu.
Problémy s kanalizáciou
Poškodené alebo zle tesniace potrubie, nesprávna inštalácia či chýbajúci odvzdušňovač môžu spôsobovať spätný tok zápachu.
Ako odstrániť smrad z odtoku pomocou domácich prostriedkov?
Výhodou domácich riešení je ich ekologickosť, jednoduchosť použitia a nízke náklady. Stavte na niektoré z nasledujúcich prírodných riešení a zbavte sa zápachu aj jeho príčiny prirodzene…
Horúca voda a ocot
Zalejte odtok horúcou vodou a následne pridajte pohár octu, ktorý má antibakteriálne účinky, pomáha neutralizovať zápachy a rozpúšťa nečistoty. Nechajte pôsobiť 15 – 30 minút a prepláchnite.
Sóda bikarbóna a ocot
Nasypte do odtoku štvrť šálky sódy bikarbóny (ktorá pohltí pachy a zničí ich zdroje), pridajte pohár octu a počkajte, kým zmes prestane peníť. Po približne dvoch hodinách nalejte do odtoku 3 až 4 litre horúcej vody. Na záver ešte odtok prepláchnite tečúcou vodou.
Citrusové šupky
Povarte v hrnci šupky z citrónov a pomarančov. Vychladnutou zmesou prepláchnite odtoky a pokojne s ňou aj poumývajte okolie. Krásna vôňa v kombinácii s čistotou bude odmenou za vašu námahu.
Aktívne uhlie
Rozmiestnite po kúpeľni misky s aktívnym uhlím. Tento prírodný liek môžete využiť nielen pre dobro vašich vnútorností, ale tiež na absorpciu nečistôt, pachov a nadmernej vlhkosti v kúpeľni.
Ako odstrániť smrad z odtoku pomocou komerčných prostriedkov?
Komerčné prostriedky pôsobia rýchlejšie a efektívnejšie ako tie domáce. Zápachu a usadenín sa zbavíte na dlhší čas. Avšak treba ich používať s mierou, aby ste nepoškodili potrubie.
Na výber máte nasledujúce prostriedky.
Granule do odtokov
Azda najznámejšou chémiou na prečistenie umývadlových, vaňových či sprchových odtokov sú granule Ravak alebo Sifo. Stačí nasypať do sifónu 50 – 100 gramov prostriedku, zaliať ho pollitrom vriacej vody a následne si vychutnať chemickú reakciu.
Po uplynutí asi 30 minút ešte umývadlo alebo vaňu prepláchnite vodou.
Gélové kyselinové alebo alkalické čističe
Produkty na báze kyselín (napríklad sírovej) alebo lúhu (hydroxid sodný) dokážu rozpustiť zdroje zápachu ako sú organické usadeniny, mastnota a baktérie. Nalejte odporúčané množstvo čističa priamo do odtoku a nechajte pôsobiť podľa pokynov výrobcu (zvyčajne 15 – 30 minút). Na záver prepláchnite odtok horúcou vodou.
Medzi najznámejšie produkty tejto skupiny patria Domestos, Savo alebo Krtek.
Náš výber čistiacich produktov:
HG481 tekutý bio čistič odpadov
HG139 tekutý čistič odpadov
Tablety do odtokov
Slúžia na prevenciu zápachu spôsobeného baktériami, rozkladajú vlasy a do určitej miery si poradia aj so zanesením. Stačí ich vhodiť do odtoku a následne ho prepláchnuť vodou. Avšak pozor, rozpustenie tabliet si vyžaduje určitý čas (aspoň 5 – 10 minút).
Na trhu sa stretnete napríklad s výrobkami Sanidenn, Cillit Bang alebo HG. Niektorí ľudia používajú aj tablety do kávovaru či umývačky.
Prečítajte si tiež:
Ako vyčistiť sklo na sprchovom kúte? Poradíme vám
Prevencia zápachu z odtoku
Nepríjemným pachom z kúpeľňového odtoku sa vyhnete pravidelnou starostlivosťou. Preplachujte ho horúcou vodou, čistite ho a kontrolujte jeho stav. Sitká na zachytávanie vlasov a nečistôt by mali byť samozrejmosťou.
Na osvieženie vzduchu v kúpeľni odporúčame škoricu alebo kávové zrná, ktoré majú schopnosť absorbovať zápachy. Difuzér na prírodnej báze si môžete vytvoriť aj pomocou potravinárskej vanilkovej esencie.
Stačí, ak ňou napustíte hubku na čistenie.
Čo robiť, ak zápach pretrváva?
Skontrolujte stav sifónu – môže byť potrebná výmena. Pokiaľ je so sifónom všetko v poriadku, preverte ešte potrubie, či nemá problémy s ventiláciou, napríklad chýbajúci odvzdušňovač (v tomto prípade sa už búraniu asi len ťažko vyhnete).
Prípadne si zavolajte odborníka na kontrolu kanalizácie a odstránenie problémov.
Riešením môže byť aj krtko na čistenie potrubia. Ide o dlhú špirálovitú tyč, s ktorou manévrovaním odstránite usadené nečistoty stojace za prenikavým zápachom.
Časté chyby pri odstraňovaní zápachu
- Používanie príliš agresívnych chemikálií, ktoré môžu poškodiť potrubie.
- Používanie príliš horúcej vody, ktorá škodí plastovým častiam potrubia (namiesto vriacej vody stavte na teplotu 70–80°C).
- Zanedbanie pravidelnej údržby odtokov.
- Nesprávne kombinovanie domácich a komerčných riešení, čo znižuje ich účinnosť.
Prevenciou a pravidelnou údržbou sa s veľkou pravdepodobnosťou vyhnete nepríjemnému zápachu z odtokov v kúpeľni. Avšak, niekedy za týmto problémom stoja príčiny, ktoré patria do rúk odborníka. Zvážte, kedy je na mieste ho osloviť a ušetriť si do budúcna vážnejšie komplikácie.
Najobľúbenejšie čistiace prostriedky
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka